Mit jelent a páralecsapódás, hogyan lehet megelőzni a kondenzáció kialakulását az ablakokon és mit tehetünk ha páraképződés látható a tetőtéri ablakokon?
Ezek gyakran felmerülő kérdések, főleg tavasszal és ősszel, amikor megkezdődik a fűtési szezon.
Tudj meg többet a páralecsapódásról és arról, hogy hogyan előzheted meg.
A víz - gáz állapotban - folyamatosan jelen van a levegőben, annak természetes részét képezi. A víz pára kondenzációja az a folyamat amely során a gáz halmazállapotú víz folyadékká alakul. Vízcseppek formájában jelenik meg különböző felületeken, de csak akkor, ha a szükséges feltételek teljesülnek. A levegő általános összetétele a bal oldali grafikonon látható.
A levegőben található víz az EGYÉB kategóriába tartozik, ami körülbelül a levegő 1%-t teszi ki. Az ebbe a kategóriába tartozó további gázok a következők: Nemes gázok – hélium, neon, krypton és xenon; Nem nemesgázok – metán, hidrogén, oxid és dinitrogén-oxid, ózon, radon, jód, ammónia; egyéb részecskék – por, mikroorganizmusok és anyagok az emberi jelenlét miatt. Normál körülmények között feltételezhető hogy levegő páratartalma főként a hőmérséklet függvénye. A meleg levegő több vízrészecskét tud hordozni mint a hideg levegő. Ez azt jelenti, hogy 1 m³ levegő 20⁰C hőmérsékleten maximum 17.3 g/m³ vizet tud lekötni. Ha ezt a levegőt 30°C-ig melegítjük, akkor az előbbinél sokkal több vizet tud hordozni/elnyelni, 31.9 g/m³.
Ebben az esetben a levegő vízhordó kapacitása 9.4 g/m³-re csökken és 7.9 g folyadéknak távoznia kell a levegőből, ki kell csapódnia valahol. Hol fog ez a víz megjelenni? Hogy ezt megértsük, ismernünk kell a párakicsapódási pont fogalmát. A párakicsapódási pont megmutatja hogy mi az a hőmérséklet amelyen a levegő telítődik és az adott hőmérséklet alatt megindul a kondenzációs folyamat. A levegő telítődése azt jelenti hogy a levegő már nem tud további víz részecskéket hordozni, mivel a befogadható víz részecskék mennyisége elérte a maximumot az adott légnyomáson és levegő összetételben.
Két olyan eshetőség van amikor a páralecsapódás végbe mehet:
1. a levegő páratartalma túl magas
2. az épület belső elemeinek a hőmérséklete túl alacsony (belső elem: ajtók, ablakok)
A levegő páratartalma akkor lesz túl magas, ha az épületben nincs levegő mozgás/szellőzés vagy az nem működik kellő hatékonysággal. Ha nincs hatékony szellőzés/levegőcserélés a szobában, a levegő elhasználódik a benne élő élőlények természetes folyamatai által (emberek és háziállatok – lélegzés, főzés, mosás) és egyre több párával telítődik míg végül eléri a hordozható víz mennyiségének a maximumát. Egy átlagos otthonban nézve, négy átlagos lakó körülbelül 10 és 15 liter vizet bocsát ki 24 óra alatt. A levegő átadja ezt a nedvességet a falaknak, főleg a sarkokban, az ajtóhoz és ablakokhoz közeli részeken. Egy idő után penész és gomba is megjelenik ezeken a helyeken.
Hatékony szellőztetéssel a használt (párában gazdag) levegő eltávolítható a helységekből és pótolható friss levegővel. A friss levegő több oxigént tartalmaz és hidegebb, vagyis felmelegedés után újabb adag felesleges vizet képes elnyelni, amit további hatékony szellőztetéssel folyamatosan el lehet távolítani az épületből.
A hatékony szellőzés hiányát mutatja, ha a páralecsapódás megjelenik az épület belső felületein. Ennek oka az is hogy az épület belsejében található légnyomás magasabb mint a kinti légnyomás. Mivel a benti levegő tágul miközben felmelegszik, keresi a helyet a térfogatnövekedéshez, és így többnyire az ablakok szellőztető nyílásán keresztül tud távozni. A szellőztető nyílás ellenben arra való hogy kintről friss levegőt engedjen a helységbe, ez viszont csak akkor tud megtörténni ha megfelelő levegő áramlás van a lakásban. Az ablak szellőző nyílás önmagában erre nem képes, csupán a friss levegő beáramlását tudja biztosítani – zárt ablakok mellett – a lakás eleve működő belső keringéséhez. Így a szellőző nyíláson csak egy irányba szabadna hogy haladjon a levegő, kintről befelé.
Páralecsapódás egy lehűlő felületen, például egy ablakon, akkor jelenhet meg, ha az ablak alatt nincs megfelelő fűtés, vagy a falazat kialakítása az ablak alatt és felett nem megfelelő, vagy ha a szoba nem fűtött kellőképen. Ezekben az esetekben fokozott a levegő pára telítődése a helységben, valamint tény, hogy az alulfűtött helység páratartalma alapvetően nagyobb mint egy normális helység esetében. A belső párával telítődött levegő érintkezik a hideg határoló felületekkel, ami esetünkben egy ablak. A tartós kinti hideg megfelelő belső fűtés/hőáramlás hiányában lehűti az ablak üvegét majd az ablak közvetlen környezetét. A hideg levegőből a páratartalom az ablak körüli felületeken elkezd kicsapódni.
Azt jelenti hogy a helységben található olyan tárgyak/felületek amelyek hőmérséklete alacsonyabb mint a kicsapódási pont az adott körülmények között (pl. légnyomás), elősegítik a levegőben található víz kondenzációját ami az adott felületeken fog megjelenni. Ha több ilyen felület is található a helységben, akkor a párakicsapódás a leghidegebb felületen fog először megjelenni.
Az épületben található levegő páratartalmát a megfelelő szinten kell tartani. Ehhez hatékony légáramlás és megfelelő hőmérséklet szükséges.
Ács, beépítő, építész, kivitelező vagy alvállalkozó vagy? Iratkozz fel hírlevelünkre még ma, így mindig az elsők között leszel akik értesülnek a termékeinket érintő újdonságokról, akciókról, vállalati hírekről.
Minden egyéb esetben kérjük töltsd ki a weboldalon található kapcsolatfelvevő űrlapunkat.