A Dakea nap mint nap profi tetőfedőkkel dolgozik együtt, rengeteg trükköt és jótanácsot átvettünk az elmúlt évek során. Íme a 11 leggyakoribb tetőfedési probléma – amellyel egy háztulajdonos, és így egy tetőfedő is találkozhat – és a megelőzés módjai. Mindegyiket lebontottuk a lakástulajdonosoknak szóló útmutatásokra és a tetőfedők szánt ajánlásokra.
A 11 leggyakoribb tetőfedési probléma a következő:
Ha új tető építését követően szivárgást vagy huzatot észlel, akkor valószínűleg a beépítéssel van probléma. Néhány példa: a cserepek nem megfelelő rögzítése, ami a cserepek elmozdulásához vezethet nagy szélben; a cserepek helytelen elhelyezése, ami ahhoz vezethet, hogy az esővíz a tetőbe bejutva vízkárt okoz.
Kármegelőzés: Mindig jó hírű tetőfedő céget válasszon az otthonán végzett munkákhoz.
Kármentesítés: Ha röviddel a tetőcsere vagy -szerelés után problémákat észlel, hívja vissza a céget, és kérje meg őket a hiba kivizsgálására. Ha ők hibáztak, általában ingyenesen kijavítják a hibát.
Megelőzés: Biztosítsa, hogy Ön és a tetőfedő kollégái a legfrissebb képzésekkel rendelkezzenek, és a gyakornokok vagy tapasztalatlan munkatársak egy tapasztaltabb csapattaggal dolgozhassanak együtt.
Megoldás: Ha egy ügyfél megkeresi Önt, miután problémát észlelt, legyen figyelmes és reagáljon. Természetes, hogy időnként kimaradnak dolgok, de a probléma időben történő kijavítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az ügyfél továbbra is elégedett legyen a szolgáltatásával.
Ha a hiba nem igényel sürgős javítást, és vannak magasabb prioritású munkák, magyarázza el az ügyfélnek, hogy miért nem kerül egyből javításra a hiba (például, nem okoz maradandó kárt), és nyugtassa meg, hogy a jövőben elhárítja a kárt – az még jobb, ha egy fix időpontot is be tud iktatni a naptárba.
A nedvesség és a vízkár valójában más problémák tünete, de ez a leggyakoribb tünet! Ha a ház tetején található, vagy egyértelműen a vízelvezetéssel kapcsolatos, akkor ez annak a jele, hogy valami baj van a tetővel és/vagy a hozzá kapcsolódó részekkel. Néha ez lehet a padlásfalakon vagy a lefolyócsövek körüli falakon megjelenő nedves foltok. Máskor pedig ténylegesen csepegő vízként jelentkezhet!
Kármegelőzés: A tető megfelelő karbantartása segít megelőzni ezt, de nem mindig lehet mindent megelőzni. Gondoskodjon a tető és a lefolyócsövek rendszeres tisztításáról. Legalább néhány évente, vagy szélsőséges időjárás után szakemberrel ellenőriztesse a tetőt, hogy megbizonyosodjon arról, nincs kár. Ez segít megelőzni a hosszú távú vízkárokat.
Kármentesítés: Ha olyan károkat észlel, amelyek valószínűleg a tetőn keletkeztek, hívjon egy helyi tetőfedőt, amilyen hamar csak tud. Ha hagyja, hogy a víz tartósan összegyűljön, az komolyabb (és drágább!) károkat okozhat.
Megelőzés: A korábbi ügyfelekkel pár év elteltéve újra felveheti a kapcsolatot megelőző ellenőrzés céljából, hogy megbizonyosodjon arról, hogy nincs olyan sérülés, amely víz bejutásához vezethet. Az ellenőrzést kedvezményesen vagy ingyenesen is felkínálhatja, különösen, ha ez további javítási munkához vezet.
Megoldás: Komolyan kell vennie a vízkárral kapcsolatos hívásokat/megkereséseket, mivel ez tartós problémákat okozhat az ingatlanban. Először keresse meg a leggyakoribb okokat, mint például a hiányzó vagy meglazult cserepek, sérült burkolókeretek stb.
A fák okozta károk rendkívül gyakori okai a tetőn keletkező problémáknak. A fák ágai ráeshetnek a tetőre, vagy hosszú időn keresztül dörzsölhetik a cserepeket, és lekoptathatják a védő fedőréteget, vagy elmozdítják a tetőfedő anyagokat.
Kármegelőzés: Tartsa karban az ingatlanához közeli fákat (évente gondoskodjon a metszésről), különösen a téli időszakban, amikor az időjárási körülmények gyakran szélsőségesek. Különösen figyeljen azokra az ágakra, amelyek a tető fölé nőnek.
Kármentesítés: Ha fák által vagy a szélsőséges időjárási viszonyok következtében keletkezett károkat észlel, hívjon egy tetőfedőt, hogy ellenőrizze a károkat. Ők képesek lesznek szakvéleményt adni arról, hogy milyen kiterjedt a kár, és árajánlatot adni a javításra.
Örömmel fogja hallani, hogy egyes lakásbiztosítók fedezik a fák által a tetőn okozott károkat – de ezt a biztosítótársasággal kell egyeztetnie, mivel nem minden esetben és nem minden körülmények között fedezi a biztosítás.
Megelőzés: A fák vagy a szélsőséges időjárás okozta károk megelőzése érdekében tetőfedőként keveset tehet – kivéve a jó minőségű anyagok és erős tetőablakok kiválasztását! Ha olyan fákat észlel, amelyek a jövőben veszélyt jelenthetnek, tudassa a háztulajdonossal!
Megoldás: A fák sokféle kárt okozhatnak, így az esettől függ, hogy mit kell tennie a probléma kijavítása érdekében. Természetesen mindig a tető átvizsgálásával és a kár felmérésével kell kezdeni. Miután ezt megtette, a lehető legpontosabb árajánlatot adhatja a ház tulajdonosának.
Fontos tisztázni mi okozta a problémát, hogy a lakástulajdonos mindent megtehessen a jövőben annak érdekében, hogy ez a káresemény ne fordulhasson elő újra.
A víznek nem szabad összegyűlnie a tetőn. A tető a kialakításából fakadóan az esővizet az ereszcsatornába kell hogy elvezesse. Ha a tetőn összegyűlik a víz, az növeli a tetőre nehezedő súlyt, és nagyobb nyomást gyakorol az épületre, mint amire tervezték. Az huzamos ideig összegyűlő víz növeli annak a kockázatát, hogy a víz idővel átszivárog a tető védelmén az épület belsejébe.
Kármegelőzés: Kerülje a lapos tetős megoldásokat, amikor saját otthonát tervezi, különösen, ha olyan területen él, ahol éves viszonylatban sok eső esik. Ha mégis lapos tetőt választ, beszéljen az építésszel a megfelelő vízelvezetésről.
Kármentesítés: Ha azt észleli, hogy a tetőn víz gyűlik össze, hívjon szakembert, hogy felmérje, mi okozza ezt a problémát.
Megelőzés: A legtöbb probléma a tetőn összegyűlő vízzel kapcsolatban a tervezéssel függ össze. Fontos, hogy a tetők megfelelő dőlésszögűek legyenek, így lehetővé tegyék a víz elvezetését. Természetesen a hajlásszögtől eltérő okok is eredményezhetik a víz felgyűlését. Ha a tető telepítése során problémát észlel, egyeztesse a terveket az építésszel, és mondja el szakmai véleményét.
Megoldás: Ha egy ügyfél vízpangási problémával fordul Önhöz, először próbálja meg megállapítani, hogy miért pang a víz. A megoldás csak akkor jöhet, ha megérti, hogy ez tervezési probléma, vagy más okokból ered. Ha például a tető gumiburkolatú és a szigetelése megsérül, az a víz felgyülemlését okozhatja.
A burkolókeret a tetőn lévő elemek, például az ablakok körül biztosítja a vízzárást, megakadályozza a víz bejutását az épületbe. A burkolókerettel kapcsolatos problémák, például sérülés vagy rossz beépítés, eső esetén szivárgáshoz vezetnek. Ez egy meglehetősen gyakori tetőfedési probléma, különösen, ha a burkolókeret nem megfelelő a tetőfedő anyaghoz vagy régi.
Kármegelőzés: Válasszon megbízható, tapasztalt és jó értékeléssel rendelkező kivitelezőket. A tapasztalt vállalkozók kiválasztják Önnek a tetőfedő anyaghoz megfelelő burkolókeretet, és gondoskodnak a megfelelő beépítésről is.
Kármentesítés: Ha a tetőablakok szivárgását tapasztalja, forduljon akár tetőfedő szakemberhez, akár tetőablak-szakértőhöz. Ők fel tudják mérni a burkolókeretet, és meg tudják állapítani, hogy van-e bármilyen probléma.
Megelőzés: Győződjön meg róla, hogy a tető típusának és az ablaknak megfelelő beépítési keretet használja. A pala beépítőkeret például pala tetőhöz való. Az univerzális beépítőkeret a magas oldalfalú cseréphez, lapos palához vagy akár nádtetőhöz is tökéletesen illeszthető.
Megoldás: Ha egy ügyfélnél a tető valamelyik eleme, például az ablak körül szivárgás tapasztalható, ellenőrizze a burkolókeretet, hogy nincs-e rajta sérülés vagy hiba a beépítésben.
Bár nem a leggyakoribb tetőfedési probléma, de előfordulhat, hogy a szélsőséges időjárás és a szél által a tetőre felhordott törmelék eltöri a tetőfedő anyagot. Cseréptörést nem csak a tetőre zuhanó ágak okozhatnak, néha a kárt kevésbé drasztikus behatások okozzák.
Kármegelőzés: Bár a fákat visszavághatja, de keveset tehet azért, hogy a szélsőséges időjárás okozta károkat teljes mértékben megakadályozza. Igyekezzen tisztán tartani a tetőt.
Kármentesítés: Ha szélsőséges időjárás után szivárgást észlel, akkor valószínű, hogy a szélsőséges időjárás okozott károkat. Hívjon egy tetőfedőt, hogy ellenőrizze a tető állapotát.
Megelőzés: A jó minőségű anyag kiválasztásán kívül keveset lehet tenni a tetőkre ható szélsőséges időjárás megelőzése érdekében. A Dakea összes tetőablakának edzett külső üvege van, ami segít megelőzni a szélsőséges időjárás okozta károkat.
Megoldás: A legjobb megoldás a problémától függ. Esetenként csak a tető egyes részei szorulnak javításra. Azonban, ha a kár szélsőséges mértékű és a tető régi, hosszú távon költséghatékonyabb lehet a tető teljes cseréjét javasolni.
A lakás hőveszteségének 85%-a a padláson keresztül távozik, ezért a szigetelés nagyon fontos! Ha a szigeteléssel problémák vannak, az otthon kevésbé lesz energiatakarékos, és drágább lesz a melegen tartása.
Kármegelőzés: Ha tetőtér-beépítésre készül, ne felejtse el megbeszélni az építésszel vagy az építőkkel a szigetelést. Ne feledje azt sem, hogy amennyiben burkolatlan szigetelés van a padlón, azon nem lehet járni vagy dobozokat tárolni rajtamert az összenyomják a szigetelést, és idővel csökkentik annak hatékonyságát.
Kármentesítés: Soha nem késő szigetelni otthonát. Beszéljen egy szigetelő céggel vagy a tetőfedő vállalkozóval az otthona számára legjobb megoldásról.
Megelőzés: Legyen naprakész a különböző szigetelési megoldásokban, amelyek a lakástulajdonosok rendelkezésére állnak a padlások vagy padlásszobák szigetelésére. Így a legjobb tanácsokat és ajánlásokat tudja adni az ügyfelek számára.
Megoldás: A szigeteléssel kapcsolatos gyakori problémák a tömörödés és az R-érték idővel történő csökkenése. Ezekben az esetekben a legjobb megoldás a szigetelés cseréje.
Gyakori tetőfedési probléma a rossz szellőzés. A levegő segít szabályozni a tető nedvességét és hőmérsékletét, megakadályozva többek között a penészesedés kialakulását.
Kármegelőzés: A nem lakott padlásszobákban fontolja meg egy tetőbevilágító beszerelését. Ezek segítenek a szellőzésben.
Kármentesítés: Ha azt veszi észre, hogy a padlástere nedves, akkor valószínű, hogy további szellőzési problémája van. Hívjon szakembert, hogy segítsen diagnosztizálni a problémát.
Megelőzés: A tetők alján (az ereszvonal közelében) és a tetején (a gerinc közelében) a szellőzés biztosítása érdekében biztosítson szellőző rést. Ha tetőtéri helyiséget alakít át vagy épít, szereljen fel nyitható tetőablakokat.
Megoldás: Ha egy ügyfélnek gondot okoz a tetőtér szellőzése, beszélje meg vele egy tetőbevilágító beépítésének lehetőségét. Ezek elősegítik a passzív szellőzést, de az aktív szellőzés érdekében ki is nyithatók.
A tetőcserepek alatt elhelyezkedő védőmembrán UV-fény hatására (a napfényben jelenlévő) zsugorodhat. Ha a tetőzsindelyek elhúzódnak a tetőről, az annak a jele lehet, hogy a membrán zsugorodik.
Kármegelőzés: A tető karbantartása a legjobb módja annak, hogy a fenti eset ne fordulhasson elő, beleértve a hiányzó vagy sérült cserepek cseréjét.
Kármentesítés: Ha úgy gondolja, hogy a tetőn lévő membrán zsugorodik, hívjon egy tetőfedőt egy szakszerű felmérésre.
Megelőzés: A minőségi anyagok kiválasztása segíthet megelőzni ezt a problémát.
Megoldás: Ha a membrán zsugorodott, valószínűleg ki kell cserélni.
A lefolyók és ereszcsatornák dugulását általában levelek, moha vagy más törmelék okozza. Gyakori probléma, hogy eldugulnak, ami a víz összegyűlését eredményezi olyan helyeken, amelyeket nem arra terveztek, hogy képesek legyenek kezelni a tartós vízterhelést!
Kármegelőzés: Az ereszcsatornákat vagy magának kell tisztítania, vagy rendszeresen – ideális esetben évente kétszer – tisztíttatnia kell.
Kármentesítés: Ha az ereszcsatornák már eldugultak, akkor ki kell tisztíttatni őket!
A legtöbb gyakori tetőfedési probléma kicsiben kezdődik, de ha észrevétlenül marad, vagy nem foglalkoznak vele, a javítás egyre költségesebbé válik. A nem megfelelő karbantartás tehát az egyik legnagyobb probléma!
Kármegelőzés: endszeresen ellenőrizze a tetőt, hogy nincs-e hiányzó vagy törött cserepe, nem gyűlt-e fel rajta moha stb.
Megelőzés: Amikor egy ügyféllel dolgozik együtt, ajánlja, hogy rendszeresen ellenőrizze a tetőt, és adjon tippeket a karbantartásra vonatkozóan.
Ez a 11 leggyakoribb tetőfedési probléma, de vannak mások is! Ha Ön lakástulajdonos, és problémája van a tetővel, mindig hívjon szakembert, hogy felmérje azt.
Amikor új házat építesz, vagy tetőtér-átalakításba fogsz, a megfelelő méretű tetőablakok kiválasztása nagyb... Olvass tovább
Elérhető a Dakea árnyékoló konfigurátora, hogy segítséget nyújtson a megfelelő méretű árnyékoló kiválasztás... Olvass tovább
Mit jelent a páralecsapódás, hogyan lehet megelőzni a kondenzáció kialakulását az ablakokon és mit tehetünk... Olvass tovább
Ács, beépítő, építész, kivitelező vagy alvállalkozó vagy? Iratkozz fel hírlevelünkre még ma, így mindig az elsők között leszel akik értesülnek a termékeinket érintő újdonságokról, akciókról, vállalati hírekről.
Minden egyéb esetben kérjük töltsd ki a weboldalon található kapcsolatfelvevő űrlapunkat.